Kas Masajı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kas masajı spor faaliyetleri ile uğraşan kişilerin yaptırdığı bir masajdır. Amaç spor faaliyeti içerisindeyken yaralanmaları önlemeyi, kasların spora hazırlanmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak sadece sporlar uğraşan kişilerin yaptırdığı bir değildir. Kaslarında rahatsızlık olan, ağrı olan kişilerinde doktor kontrolünde yaptırdığı masaj tekniğidir. Uygulamasında kasa göre farklılıklar olmaktadır. Hızını ve uygulanan basıncın şiddetini iyi ayarlamak gerekmektedir. Aksi takdirde sakatlıklara veya yapılan masajın faydasını görememeye neden olabilir.

Kas masajı, kasların gevşemesi, rahatlaması ve kasılmaların önlenmesi için yapılmaktadır. Vücudu rahatlattığı gibi kas gelişimine de oldukça faydası vardır. Kaslarda meydana gelen ödemlerin atılması hususunda kas masajı oldukça etkili olduğundan dolayı kas gelişimin önünü açmaktadır. Sporla uğraşam kişilerin bu masajı daha fazla tercih etmesinin nedeni kas gelişimine olan faydasıdır. Üç farklı uygulama şekli mevcuttur. Öfleraj; klasik masaj hareketlerinden biridir. Organizmanın yüzeyine yukarıdan aşağıya doğru sıvazlama işleminin adıdır. Bu yöntemle kaslara olan kan akışının hızlanmasını sağlamaktır. Petristaj; iki elle kası tutup kaldırarak kasların gerilmesini ve ardından bir ‘’S’’ harfi yaparak esnetilmesini sağlayan bu hareket ile adeleleri yumuşatma ve toksinleri dışarı atarak kanı temizlemek amaçlanmaktadır. Kupalama; avuç içini açıp kapayarak kupalama hareketi yapılır. Bu harekette ki amaç kasların uyarılmasını ve uyuşmasını sağlayarak, kaslardaki rahatlamayı arttırabilmektedir.

Kas masajı aletleri ile kas masajını uygulayabilmek mümkündür. Ancak verim açısından elle ve bir uzman tarafından yapılmış olan masaj kadar etkili değildir. Kaslara doğru bir şekilde hükmederek, gerekli işlemleri yapmak kaslarda rahatlama sağlamaktadır. Ayrıca manuel yapılan masajlarda sinirlere olan etki kullanılan yağlar sayesinde hem doğal hem de daha hızlı olmaktadır. Buda masajın kalitesini arttıran bir diğer önemli husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Manuel olarak yapılan kas masajı sonunda rahatlamış ve bütün yorgunluklardan kurtularak çıkmış olursunuz.

Kas Masajının Faydaları Nelerdir?

Spor faaliyetleri esnasında yaralanmaların önüne geçmenizi sağlar. Kasların daha canlı ve diri bir şekilde görünmesini sağlar. Yine aynı şekilde kaslardaki toksinlerin ve ödemlerin atılarak gevşemesini sağlar. Kas ağrılarını, bel ve sırt ağrılarını, baldır ve kol ağrılarını dindirir. Kasların işlevselliğini arttırır. Kaslardaki yorgunluğun atılmasını sağlayarak daha fazla işlev görebilmesine imkan sağlar. Kas masajı, kasların incinmesi, gerilmesi gibi sorunlarında önüne geçer. Kramp girmesini mümkün olduğunca önler. Ancak kramp çok fazla yorgunluk belirtilerinde görülebilecek bir durum olduğundan dolayı yüzde yüz oranında engellemesi söz konusu değildir. Kas masajının bir diğer önemli faydası ise bedenen rahatlamanızı sağlar. Masaj yaptıran insanların yaptırmayan insanlara göre çok daha dirençli ve fit olduğu bilinen bir gerçektir. Bunun nedeni ise masaj vücuttaki kan akışını hızlandırarak vücudun direncini arttırmaktadır. Toksinlerin atılması, kaslardaki ödemlerin dağıtılarak yok edilebilmesi de bundan dolayıdır.